LAMP (Linux Apache Mysql Php) to akronim znany chyba każdemu twórcy stron internetowych. Dziś pokażę, jak łatwo przystosować każdą instalację ubuntu (serwerową, czy zwykłą, niezależnie od środowiska graficznego) do pracy jako serwer deweloperski. Co to znaczy? W skrócie – będzie to maszyna na której tworzycie, a nie udostępniacie strony internetowe.Różnica leży oczywiście w zabezpieczeniach. Tworząc serwer deweloperski możemy część z nich ustawić mniej restrykcyjnie, zyskując przy tym znacznie na wygodzie pracy. Tak więc po kolei.
Uwaga, ten wpis doczekał się nowszej wersji. Zobacz kompletny przewodnik instalacja deweloperskiego serwera LAMP na Ubuntu
Praca od podstaw – instalujemy serwer
Instalacja samego serwera jest (jak każda instalacja w ubuntu) bardzo prosta. W konsoli wpisujemy
[code]sudo apt-get update
sudo apt-get install apache2 php5-mysql mysql-server mysql-client[/code]
i dajemy komputerowi popracować. W międzyczasie zapyta nas o hasło dla roota serwera baz danych MySQL. Gdy instalacja się zakończy, wszystko powinno już działać jak należy. Dla sprawdzenia w dowolnej przeglądarce internetowej (polecam Google Chrome. Dlaczego? – wkrótce tu napiszę) w pole adresu wpisujemy [cci]localhost[/cci].
Użytkownicy i uprawnienia
Teraz trzeba ustawić odpowiednio uprawnienia do plików. W przypadku maszyny deweloperskiej nie musimy kurczowo dbać o zabezpieczenia (zwłaszcza, że możemy wprost ograniczyć apache’a do obsługi zapytań tylko za pośrednictwem localhosta), ważna za to jest wygoda pracy. Tak więc zacznijmy od ustawienia właściciela katalogu [cci]/var/www[/cci], w którym przechowywane są strony internetowe.
[code]sudo chown www-data:www-data -R /var/www
sudo usermod -a -G www-data <moja-nazwa-uzytkownika>[/code]
Po wykonaniu tych operacji, właścicielem katalogu stanie się użytkownik uruchamiający apache. Druga linijka pozwoli nam uzyskać dostęp do tych plików jako osoba należąca do grupy. Jeżeli nad stronami pracuje na tym komputerze więcej osób, dodajemy je również do grupy powtarzając wykonanie drugiej linijki kodu.
Virtualhosty
Moim zdaniem to jest najlepszy sposób na testowanie budowanych witryn. Dzięki takiemu ustawieniu, każda z nich będzie dostępna na własnym adresie domenowym. Ustawianie virtualhostów zacznijmy od powiadomienia systemu, jakie adresy ma obsługiwać lokalnie. W tym celu edytujemy wybranym edytorem plik [cci]/etc/hosts[/cci] [code]sudo gedit /etc/hosts[/code] I dla każdej testowanej strony dopisujemy w nim dwie linijki, przed sekcją IPV6:
[code]127.0.0.1 testowa.local
127.0.0.1 www.testowa.local [/code]
Następnie tworzymy nowy plik tekstowy w [cci]/etc/apache2/sites-available[/cci] [code]sudo gedit /etc/apache2/sites-available/001-testowa[/code] i uzupełniamy go odpowiednią treścią. Ja używam czegoś podobnego do poniższej: [code lang=”powershell”]<VirtualHost *:80>
ServerName wptest.local
ServerAlias www.wptest.local
ServerAdmin webmaster@localhost
DocumentRoot /var/www/wptest/htdocs
<Directory />
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
</Directory>
<Directory /var/www/wptest/htdocs>
Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
AllowOverride All
Order allow,deny
allow from all
</Directory>
ErrorLog /var/www/wptest/error.log
CustomLog /var/www/wptest/access.log combined
</VirtualHost> [/code]
Co to wszystko oznacza?
Dla nas najważniejszy jest początek. W pierwszej linijce definiujemy dostęp do naszego wirtualnego serwera. Jeżeli wpiszemy tam [code]<VirtualHost 127.0.0.1:80>[/code] będzie on dostępny tylko przy wywoływaniu lokalnym. [cci]ServerName[/cci] i [cci]ServerAlias[/cci] określają, na jakie domeny ma reagować nasz wirtualny serwer. [cci]DocumentRoot[/cci] określa ścieżkę w systemie plików, w której znajduje się strona internetowa. Warto więc w [cci]/var/www[/cci] pozakładać sobie podkatalogi na witryny. Wewnątrz nich katalog [cci]htdocs[/cci] dostępny dla Apache oraz logi błędów i dostępu (definicja w 17. i 18. linii kodu). Następnie uruchamiamy w konsoli [code]sudo a2ensite 001-testowa
sudo service apache2 restart[/code] i jeżeli wszystko poszło poprawnie, cieszymy się z działającego serwera. Oczywiście, aby wyświetlała się jakakolwiek strona, dobrze byłoby wgrać tam jakiś niepusty [cci]index.html[/cci].
Co dalej?
W dokumentacji Apache jest opisane szczegółowo konfiguracja serwera. Nie będę się w to zagłębiał. Powyższe powinno wystarczyć na uruchomienie testowej wersji większości stawianych serwisów.
Leave a Reply