Tak jak obiecałem w piątkowym przeglądzie SEO/IT – w tym tygodniu dużo o WordPressie. Trochę to ma związek z bieżącą pracą, a trochę ze zbliżającym się wielkimi krokami Wordcampem w Poznaniu. Dziś powrócę do tematu przeprowadzki – przenosin witryny ze starego serwera na nowy połączonych ze zmianą adresu. W szczególnym przypadku może się zdarzyć, że serwer zostaje ten sam, zmienia się tylko adres.
Temat przenoszenia WordPressa na inny serwer poruszałem już dawno temu. Zainteresowanych technicznym aspektem zmian odsyłam do tamtego wpisu. Dziś o trochę innym, choć również tam wspomnianym problemie – powiadomienia odwiedzających. Dobre powiadomienie powinno
- być niewidoczne dla tych, co znają nowy adres
- znajdować się nisko w kodzie stron, by nie opóźniać ładowania innych elementów
- być tak zakodowane, by nie pojawiać się we wszelkiego rodzaju snippetach np. google czy facebooka.
- nie zależeć od parametrów w adresie – zapobiegnie to powstawaniu 'duplicate content’
Rozwiązanie zaproponowane przeze mnie w zeszłym roku, nie do końca spełnia trzecie założenie – są problemy przy publikacji tekstów na Facebooku. Między innymi dlatego, przy okazji pisania nowego szablonu, postanowiłem zadbać o prawidłowe powiadomienie. Po skończonej robocie uznałem, że można tym się podzielić. W ten sposób powstał plugin Przeprowadzka for WordPress – technicznie rzecz biorąc skopiowany z kodu szablonu.
OK. To teraz jak ustawić przekierowanie? Są 3 opcje:
1. Stara strona była na innym serwerze, obsługuje on [cci].htaccess[/cci]
[code]RewriteEngine On
RedirectMatch 301 /(.*)? http://nowy.adres.pl/$1 [/code]
2. Stara strona była na innym serwerze, ale o [cci].htaccess[/cci] możemy tylko pomarzyć.
Tu potrzebny będzie skrypt php:
[php]
<?php
$wejscie = $_SERVER[’REQUEST_URI’];
$wyjscie = „http://nowy.adres.pl” . $wejscie . „#przeprowadzka”;
Header(’HTTP/1.1 301 Moved Permanently’);
Header(’Location: ’.$wyjscie);
?>[/php]
3. Stara strona stała na tym samym serwerze co nowa
Jeżeli stary adres jest skierowany na inny katalog – nie ma problemu – stosujemy jeden z powyższych skryptów. Jeżeli jest skierowany na ten sam katalog co nowy adres… wówczas tym bardziej nie ma problemu. WordPress automatycznie zadba o to, by przekierować adres na ten podany w ustawieniach bloga.
Jak używać pluginu?
Jeżeli ustawione jest właściwie przekierowanie, to po zainstalowaniu plugin jest całkowicie gotowy do użycia. Aby zmienić treść powitania, edytuj główny plik. Jeżeli nie podoba Ci się wygląd, edytuj dołączony plik css. Wartości domyślne powinny usatysfakcjonować większość użytkowników. Jeżeli nie – wkrótce nowsza wersja, w której część opcji wyglądu oraz treść wiadomości będą ustawiane z poziomu zaplecza.
Masz jeszcze jakieś prozycje? Wpisz w komentarzu pod postem.
Leave a Reply