Aktualizacja do nowej wersji systemem okazała się być kompromisem – rozwiązywała jedne problemy – tworzyła inne.
Dziś napiszę, w jaki sposób zainstalować w najnowszej wersji systemu dwie niezwykle przydatne aplikacje – Cuttlefish i Dayfolder.
Dayfolder
Aplikacja niezbędna każdemu bałaganiarzowi. Moją prywatną stajnią Augiasza jest katalog Pobrane w folderze domowym. Często rozrasta się on do monstrualnych rozmiarów, co skutecznie utrudnia i zniechęca do jego porządkowania.
Dayfolder pojawia się w zasobniku w prawym górnym rogu, zawsze gotowy do działania. Przenosi wszystkie pliki z tego katalogu do nowego, z nazwą utworzoną na podstawie daty. Dodatkowo jeżeli przenoszone pliki spełniają zdefiniowane kryteria nazwy, mogą trafić od razu do innego katalogu (np. grafiki). Funkcjonalność wydawałoby się znikoma, ale nie chcecie widzieć, jak wyglądał katalog Pobrane po miesiącu nieużywania programu.
Program powstał jako open-source. Jedyny problem może stanowić znalezienie linku do jego pobrania. Najprostsza będzie instalacja z repozytoriów (podaję za omgubuntu):
[code]sudo add-apt-repository ppa:thejambi/thejambi
sudo apt-get update && sudo apt-get install dayfolder[/code]
Jeżeli repozytorium z jakichś powodów przestanie działać, możesz ode mnie pobrać wersję 32-bitową: [wpdm_file id=1] lub 64-bitową: [wpdm_file id=2].
Cuttlefish
Cuttlefish to wspaniałe narzędzie automatyzujące często wykonywane operacje. Działa na zasadzie reakcji na wydarzenia systemowe (np. podłączenie urządzenia lub podłączenie do sieci bezprzewodowej) lub bezpośrednio na żądanie użytkownika.
Już kiedyś wspominałem o tym programie – przy okazji włączania VPN z konsoli.
Instalacja w Ubuntu 13.04 nie jest prosta – nie ma repozytorium dla tej wersji systemu, a paczki mają zależności niemożliwe do spełnienia przy normalnej konfiguracji systemu. Aby temu zaradzić, zainstalujmy zależności ręcznie:
- liblaunchpad-integration-common 0.1.56.2
- liblaunchpad-integration-3.0-1 0.1.56.2 i386 x64
- gir1.2-launchpad-integration-3.0 0.1.56.2 i386 x64
Następnie ręcznie dodajemy repozytorium poprzedniej wersji systemu:
[code]echo ’ deb http://ppa.launchpad.net/noneed4anick/cuttlefish/ubuntu precise main ’ | sudo tee -a /etc/apt/sources.list[/code]
Teraz już pozostaje tylko instalacja
[code]sudo apt-get update
sudo apt-get install cuttlefish[/code]
Leave a Reply