Wordcamp za nami, trzeba wrócić do codzienności. Po całym dniu kodowania nowych pomysłów i wydłużania list todo we wszystkich zaczętych projektach, dziś czas na zrobienie czegoś dla siebie. W pogoni za usability powróciłem do środowiska graficznego Unity. Na jak długo? Zobaczymy.
Jako że Google Chrome (a dokładniej jej kompletnie open-source’owa odmiana chromium) jest moją główną przeglądarką, zacząłem kombinować z dostosowaniem systemu jak najbardziej do swoich potrzeb. Na Mincie nie udało mi się uruchomić webapps, więc trzeba było sobie radzić innymi metodami. Wyszło, przyznam, lepiej niż się spodziewałem na początku.
Webapps i ich ograniczenia
Czym są unity-webapps pisałem już na tym blogu. W skrócie – jest to używanie aplikacji on-line’owych jako zamienników aplikacji systemowych. Wychodziło to całkiem zgrabnie, miało jednak sporo ograniczeń. Pomijając dość oczywisty fakt konieczności podłączenia do sieci, największym minusem tego rozwiązania jest ograniczony katalog webaplikacji. Koniec końców – specjalnie za tym rozwiązaniem nie tęsknię. Co mam w zamian?
Profile przeglądarki
Tak, tak. Pewne rzeczy niezmienne pozostaną. Jeżeli masz dużo dodatków (np. rozszerzenia do Chrome dla produktywnych), stają się one wręcz koniecznością. Profile można spokojnie „wyklikać” w opcjach przeglądarki.
Aplikacje
Producent przeglądarki oferuje także funkcjonalność, którą nazywa aplikacjami. Przez dłuższy czas wydawała mi się ona kompletnie zbędna – ot kolejny sposób na tworzenie sobie zakładek do stron (i to takich, których adresy znamy na pamięć). Niedawno dopiero odkryłem funkcję dość ukrytą i, chyba, powszechnie mało znaną. Na ekranie „Nowa karta” kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną ikonę aplikacji. Ostatnia pozycja nosi nazwę „Utwórz skrót” i pozwala… dodać skrót do aplikacji. Skrót nie w oknie przeglądarki, ale systemowy – w menu aplikacji i/lub na pulpicie.
Tak utworzony skrót przeciągamy na pasek Unity i voila – mamy nowy aktywator np. dla Gmaila. Aktywator taki uruchomi nową instancję Google Chrome w trybie aplikacji – bez zakładek i paska adresu. Co ważne, wszystkie okna Gmail będą dostępne pod tym aktywatorem. Nie powtórzy się sytuacja, której wielokrotnie doświadczałem pod webapps, że uruchomiona aplikacja jest dostępna pod ogólnym aktywatorem Google Chrome. Limitem zastosowań jest tu Chrome Web Store – znacznie obszerniejszy niż katalog aplikacji współpracujących z webapps. Minusem jest tu jedynie brak pełnej integracji z systemem (nadal jednak mamy np. normalne powiadomienia z Gmaila jako otwartej strony).
Bardziej zaawansowane skróty
Z aktywatorami w pasku Unity możemy iść jeszcze dalej. Istnieje możliwość dodania do każdego skrótu dodatkowych pozycji, które wyświetlają się po kliknięciu prawym klawiszem myszy. Poniżej przykład pliku aktywatora dla Google Drive (dawniejsze Google Docs). Edytuj plik aktywatora na pulpicie [code]gedit ~/Pulpit/chrome-https___drive.google.com_.desktop[/code] i zastąp jego zawartość poniższą:
[code]#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Dysk Google
GenericName[pl]=Przeglądarka WWW
Comment[pl]=Skorzystaj z internetu
Exec=/usr/bin/chromium-browser –app-id=apdfllckaahabafndbhieahigkjlhalf
Terminal=false
X-MultipleArgs=false
Type=Application
Icon=chrome-https___drive.google.com_
Categories=Network;WebBrowser;
StartupNotify=true
StartupWMClass=crx_apdfllckaahabafndbhieahigkjlhalf
X-Ayatana-Desktop-Shortcuts=Doc;Spreadsheet;Presentation;Drawing
[Doc Shortcut Group]
Name=Nowy dokument
Exec=/usr/bin/chromium-browser –app=https://docs.google.com/document?command=newdoc&redirectToDocument=true
TargetEnvironment=Unity
StartupWMClass=crx_apdfllckaahabafndbhieahigkjlhalf
[Spreadsheet Shortcut Group]
Name=Nowy arkusz kalkulacyjny
Exec=/usr/bin/chromium-browser –app=https://spreadsheets.google.com/ccc?new
TargetEnvironment=Unity
StartupWMClass=crx_apdfllckaahabafndbhieahigkjlhalf
[Presentation Shortcut Group]
Name=Nowa prezentacja
Exec=/usr/bin/chromium-browser –app=https://docs.google.com/presentation/create?hl=en
TargetEnvironment=Unity
StartupWMClass=crx_apdfllckaahabafndbhieahigkjlhalf
[Drawing Shortcut Group]
Name=Nowy rysunek
Exec=/usr/bin/chromium-browser –app=https://docs.google.com/drawings/create?hl=en
TargetEnvironment=Unity
StartupWMClass=crx_apdfllckaahabafndbhieahigkjlhalf[/code]
Dzięki temu będziesz miał możliwość tworzenia nowych dokumentów za pomocą jednego kliknięcia. Analogicznie można dodać np. skróty do zarządzanych stron do menu Facebooka itp. W razie problemów – służę pomocą.
Aby tytułowi stało się zadość – profile inaczej
Mam jeszcze jedną specyficzną potrzebę. Udostępniam swój komputer innym osobom, a nie chcę w międzyczasie się wylogowywać. Znacie to? Wpuść mnie tylko, sprawdzę sobie pocztę… Zasadniczo służy do tego tryb prywatny, który w większości przypadków sprawdzi się świetnie. Jak mówi prawo Murphy’ego – nie w tym.
Zdarza się często, że do typowego „Dlaczego nie pamięta mojego hasła?„ dochodzi „A moje zakładki? Chciałam Ci coś pokazać„
. Profile się sprawdzają, jeżeli to ja przełączam. Wygodniejsza byłaby osobna przeglądarka – z osobnym aktywatorem w launcherze. Zupełnie jak aplikacja…
Potrzeba tu było trochę kombinowania, jest to dość nieoczywiste, ale się da. Tworzymy drugi aktywator przeglądarki [cci]zapasowa.desktop[/cci] o treści:
[code][Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Icon[pl_PL]=/home/userdir/browser.png
Exec=chromium-browser –user-data-dir=/home/userdir/.config/secondchromium –class=zapasowa
Name[pl_PL]=Zapasowa
Name=Zapasowa
Icon=/home/userdir/browser.png[/code]
Konieczne jest ustawienie [cci]–user-data-dir[/cci] oraz [cci]–class[/cci]. Dopiero kombinacja tych dwóch elementów zapewni nam osobny aktywator i nieprzełączanie aktywnego okna na główny aktywator przeglądarki. Parametry te można ustawić praktycznie dowolnie – w przypadku braku odpowiednich katalogów, przeglądarka utworzy je sama.
Tak utworzony aktywator przeciągamy na pasek unity i cieszymy się inaczej ustawionym profilem. Uruchomić go można tylko za pomocą tak utworzonego aktywatora – nie jest on widoczny na liście profili w przeglądarce.
Leave a Reply