Skoro trafiasz do tego artykułu, zapewne masz więc konto na Facebooku. A lubisz już mój profil? Dzięki niemu będziesz dowiadywał się szybciej, co na blogu, a także trafisz na unikalne, niepublikowane nigdzie indziej, wpisy. A czy wiesz, co Ty udostępniasz na Facebooku? Co więcej – jakie mogą być tego skutki? W społeczeństwie początku XXI wieku towarem jest informacja. Płacisz za Facebooka? Nie jesteś więc klientem, jesteś towarem. Handluje się Twoimi danymi – tym co udostępniasz!
Zanim po tym wstępie rzucisz się panicznie, by skasować wszystkie swoje konta na portalach społecznościowych zaczekaj – doczytaj do końca ten artykuł. Jeśli przeszła Ci przez głowę myśl typu
Nie pracuję przecież w służbach specjalnych. Nic mi nie grozi. Jestem otwarty na innych.
Tym bardziej – doczytaj do końca. I to nie tylko ten artykuł. Tematu prywatności bowiem w jednym wpisie ogarnąć nie da rady. Dziś poruszam tylko tematy związane z autoryzowanym dostępem do Facebooka – hasło i bezpieczeństwo logowania. W późniejszych wpisach omówię:
- Bezpieczne hasło i logowanie
- Listy znajomych – co kto może o mnie wiedzieć?
- Dane kontaktowe – czy ja mam takiego maila i które dane są wrażliwe? Co mój szef (lub moja była) zobaczy na moim facebooku?
- Jak to usunąć?
- Aplikacje i strony – co one o mnie wiedzą?
Tylko ja mam dostęp do mojego konta
Niby powinno to być oczywiste, ale czy na pewno? Zacznijmy od hasła. Pisałem o tym wiele razy – jak hasła dobierać i jak hasła przechowywać. Powtórzę więc tylko podstawowe rzeczy:
Hasło do Facebooka to hasło do Facebooka
a nie przy okazji do maila, banku, allegro czy onetu. Hasło musi być unikalne. Koniec i kropka.
Ania1992 to nie jest dobre hasło.
Jeżeli ktoś chce się włamać, to kombinacje imion sympatii, członków rodziny, zwierzątek i dat urodzenia sprawdzi na samym początku. Hasło musi być mocne – nie do odgadnięcia metodą słownikową.
Hasła nie są wieczne.
Zawsze może zdarzyć się wyciek danych lub przez naszą nieuwagę ktoś pozna hasło. Dlatego trzeba je zmieniać.
Hasło to nie wszystko
Jeżeli przestrzegasz powyższych zaleceń to bardzo dobrze – uważasz się zapewne za bezpiecznego. Tylko czy tak jest do końca. Zastanów się teraz, na jakich urządzeniach korzystasz z Facebooka? Komputer w domu (czy tylko Ty), w pracy/szkole, telefon, tablet, u znajomych (tylko na chwilkę)… Czy zawsze wylogowujesz się po zakończeniu sesji? A nie zapisujesz haseł na cudzych komputerach? A jesteś pewien, że one tego nie robią bez Twojej wiedzy (uwaga – to może także odnosić się do Twojego komputera). Poza tym, jeżeli korzystasz z laptopa/netbooka pamiętaj, że Twoje hasło może zostać przechwycone jeżeli korzystasz z niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej np. hotspotu (lub zabezpieczonej w przypadku nieuczciwego administratora).
Jak widać – na dane dostępowe czyha wiele niebezpieczeństw. Do walki z nimi Facebook oferuje kilka narzędzi
Wymuszanie połączenia szyfrowanego. Dzięki temu nasze hasło (ani żadne inne udostępniane informacje) nie będzie sobie w żadnym przypadku wędrowało w postaci niezaszyfrowanej. Aby to włączyć kliknij strzałkę w dół w prawym górnym rogu (patrz screen), wybierz opcję „ustawienia konta” i kliknij po prawej pozycję „Bezpieczeństwo”. Pierwsza na tej liście pozycja nosi nazwę „Bezpieczne przeglądanie” i oznacza właśnie wymuszanie szyfrowania połączenia ze stroną Facebooka. Jedynym minusem jest nieco większa ilość danych biegających po łączach, ale jest to praktycznie zerowa cena za znacznie zwiększone bezpieczeństwo.
Powiadomienia dotyczące logowania. Dla spokoju można włączyć opcję powiadamiania (za darmo) przez SMS lub e-mail o każdym urządzeniu, które zaloguje się na nasze konto Facebooka. Jeżeli z jakichś powodów, nie chcesz z tej funkcji korzystać – sprawdź pozycję Aktywne sesje (ostatnia na liście) – pokazuje ona aktualnie otwarte połączenia z Facebookiem. Jeżeli któregoś z nich nie rozpoznajesz – powinieneś natychmiast je zakończyć oraz zmienić hasło dostępu do portalu.
Pozostały do omówienia opcje „zatwierdzanie logowania” oraz „hasła do aplikacji”. Jest to rozwiązanie dla najbardziej dbających o bezpieczeństwo swojego konta. Po uaktywnieniu pierwszej z nich, podczas logowania z nowego urządzenia, Facebook wyśle do nas SMSa z hasłem jednorazowym. Dopiero podanie tego hasła umożliwi zalogowanie się na konto. Usługa staje się aktywna dopiero po tygodniu od włączenia, na wypadek niedochodzenia SMSów. Hasła do aplikacji pozwalają nadać hasła pozwalające na dostęp do danych konta aplikacjom powiązanym z naszym Facebookiem w przypadku włączenia zatwierdzania logowania. O co tu chodzi? Jeżeli będziemy używać wyżej opisanych haseł jednorazowych, przestanie nam działać poprawnie np. Instagram w połączeniu z Facebookiem. W tym celu trzeba mu właśnie nadać osobne hasło, by wszystko działało po staremu. Słowem szczytowe bezpieczeństwo, ale już kosztem funkcjonalności. Wybór należy do Ciebie.
Na dziś to tyle. Jutro (lub pojutrze jeśli się nie wyrobię) będzie o tym, jak różnicować to, co kto na naszym Facebooku może znaleźć. Wszak w realnym życiu też wszystkiego wszystkim nie mówimy.
Aby być na bieżąco z wpisami – polub mój profil na Facebooku. Jeżeli masz pytania lub chcesz dowiedzieć się czegoś więcej – zostaw komentarz – na pewno odpowiem. Na posty na Facebooku również odpowiadam – zapewne nawet częściej.
Leave a Reply