Witam ponownie. Dziś znowu o Facebooku. Jeżeli praca domowa jest odrobiona, hasło bezpieczne i znajomi podzieleni– możemy przystąpić do pracy. Dziś zdecydujemy, co komu będziemy pokazywać i ukryjemy dane, których pod żadnym pozorem pokazywać nie powinniśmy.
Ten artykuł jest częścią cyklu o bezpieczeństwie na Facebooku.
- Bezpieczne hasło i logowanie
- Listy znajomych – co kto może o mnie wiedzieć?
- Dane kontaktowe – czy ja mam takiego maila i które dane są wrażliwe? Co mój szef (lub moja była) zobaczy na moim facebooku?
- Jak to usunąć?
- Aplikacje i strony – co one o mnie wiedzą?
Na początek otwórzmy naszą oś czasu i kliknijmy link „informacje” pod zdjęciem profilowym. Ile z tych rzeczy tak naprawdę chcemy, aby zobaczyli inni, zwłaszcza nieznajomi? Nawet potencjalnie niegroźne informacje mogą się dla nas okazać zabójcze. Schematów oszustw jest wiele i nie chcę nikomu ułatwiać zadania. Zręczny socjotechnik poradzi sobie przez telefon na infolinii bankowej. O jakie dane tam go mogą zapytać: adresy (e-mail i zameldowania), telefon komórkowy, datę urodzenia, nazwisko panieńskie matki… Ile z tych danych udostępniasz?
Jeśli mi nie wierzysz, przeczytaj Sztukę Podstępu Kevina Mytnicka. Podczas lektury włos się jeży, jak można wykorzystać cudze dane.
Przy każdej ramce masz przycisk Edytuj. Po jego kliknięciu wyświetlą się wszystkie wpisy z tej ramki, a po prawej stronie od nich pole wyboru udostępniania. Tam zaznaczasz, które grupy znajomych będą widziały te informacje. Które dane podawać? Optymalnie byłoby – jak najmniej, tylko po co wówczas konto na portalu?
Praca i edukacja
Jeżeli szukasz pracy (albo chciałbyś zmienić) – ten dział może się przydać. Jeżeli headhunterzy zajrzą na Twój profil, na pewno to sprawdzą. Upublicznienie tego, nie powinno nieść ze sobą niebezpieczeństw.
Mieszka w:
Tu dużo zależy od Ciebie. Jeżeli prowadzisz jakąś firmę, jesteś freelancerem, politykiem etc., miejsce zamieszkania może być publiczne.
Związek
Jak uważasz
Rodzina
Ostrożnie! Nieznajomi nie powinni tego widzieć. Dalsi znajomi raczej też. U mnie jest ot krąg bliskich znajomych, których kontakt z moją rodziną może w jakiś sposób interesować. Pamiętaj – nazwisko panieńskie matki jest jednym z podstawowych pytań weryfikacyjnych (w banku, u operatora itp.)
Podstawowe informacje
Data urodzenia.
Warto ją ukryć w całości. Jest to jedna z najbardziej wrażliwych danych. Ukrywanie samego roku niewiele daje – jest on do uzyskania za pomocą ramki praca i edukacja. Obliczenie roku urodzenia na podstawie roku ukończenia szkoły średniej jest trywialne.
Pozostałe informacje
Tu niebezpieczeństwa nie ma.
Dane kontaktowe
Ostrożnie. Stąpasz po kruchym lodzie. Zanim coś udostępnisz – zastanów się.
Telefon komórkowy
Czy naprawdę chcesz go udostępniać? Czy Twoi znajomi i tak go nie mają? Dla handlarzy danymi osobowymi to jest łakomy kąsek. Jeżeli jesteś w jakimś sensie osobą publiczną, to możesz rozważyć udostępnienie. Najlepiej, żeby nie był to Twój jedyny numer, a już na pewno nie ten, do kontaktu z bankiem.
Adres
Kolejna dana używana przez różne instytucje do weryfikacji. Zachowaj go dla siebie, jeżeli ktoś będzie potrzebował, to może Cię zapytać.
Nazwy użytkowników
Komunikatory internetowe. Lubisz, jak dostajesz przez nie reklamy? To po co rozdajesz numery/nazwy użytkownika na prawo i lewo?
Strona internetowa
Po to ją masz, żeby się nią chwalić, prawda?
Adres e-mail
To jest naprawdę Twój adres? Podawanie nieznajomym adresu [email protected] mija się z celem – nie dostajesz powiadomień o tych wiadomościach. Trzymane są one w folderze inne. Jeżeli chodzi o e-mail – kilka porad:
- jeżeli masz kilka adresów e-mail to je stosuj!
- nie podawaj tu adresu używanego do kontaktu z bankiem ani do logowania na facebooka
- jako freelancer podaję tutaj ogólnodostępny adres służbowy – i tak jest on dostępny na mojej stronie
Adres profilu na Facebooku. To akurat żadna tajemnica – przecież już tu trafiłeś.
Ustawienia prywatności
Dostępne w menu pod strzałką w prawym górnym rogu. To jest kolejne miejsce, które należy odwiedzić.
Jak nawiązujesz połączenia
Ustaw jak uważasz, ale bez przesady. Ja np. lubię czasem sprawdzić nieznany numer telefonu wyszukując właściciela na Facebooku (lub w Google). Są też narzędzia automatyzujące takie rzeczy.
Oś czasu i zaznaczanie
Kto może publikować i kto może zobaczyć posty innych użytkowników w Twojej osi czasu. Nie polecam tu zbyt szerokiego udostępniania. Upewnij się, ze Twoi znajomi rozróżniają wiadomość i wpis na osi czasu!
Włącz wszystkie opcje zatwierdzania – można komuś zrobić niezłe świństwo oznaczając go na jakimś zdjęciu pijanego po imprezie (czasem nawet na cudzym zdjęciu).
Reklamy, aplikacje i witryny
To jest szeroki dział, który omówię wkrótce. Pamiętaj: im mniej – tym lepiej.
Ogranicz grono odbiorców starszych postów
Jeżeli po raz pierwszy gruntownie ustawiasz opcje prywatności – zajrzyj i tutaj. Hurtowo – dla wszystkich postów ustawisz tu opcje udostępniania.
Zablokowane osoby i aplikacje
Ta opcja dubluje część funkcjonalności list znajomych i ustawień aplikacji – nie ma po co tu zaglądać.
Bądź bezpieczny
Pilnuj znajomych i ich podziału na grupy. Nie zbieraj fałszywych znajomych! To może być konto, które tylko poluje na Twoje dane osobowe. W najlepszym przypadku sprzeda je marketerom. W najgorszym – wykorzysta w przestępczej działalności.
Moje wpisy
Przy każdym wpisie na Facebooku masz możliwość wyboru jego udostępniania. Korzystaj z tego! Tak jak pisałem ostatnio, nie każdy musi wszystko wiedzieć. Dziel wpisy na bardziej prywatne i te publiczne. Pamiętaj – na Facebooka może zajrzeć Twój szef lub przyszły pracodawca. Jaki obraz Ciebie zobaczy?
Jak sprawdzić?
Odwiedź swoją oś czasu. Następnie kliknij przycisk ustawień – za dziennikiem aktywności. Z menu wybierz „wyświetl jako”. W tym momencie zobaczysz swoją oś czasu kompletnie odmienioną – tak widzą Cię nieznajomi i niezalogowani. Aby zobaczyć jak widzi Cię konkretna osob
Leave a Reply