Zaczęło się przez przypadek: wymiana karty, przerzucenie danych, format i… ups!
A jak już nabroiłem, to do końca. Przywróciłem telefon do ustawień fabrycznych i rozpoczęła się zabawa. Poniżej efekt, jaki udało mi się uzyskać na moim i5510 (Android 2.2):
Środkowy ekran to blokada ekranu, pozostałe to pulpit. A jak to uzyskać?
1. Launcher
Zupełnie przypadkiem trafiłem na darmowy Go Launcher EX i postanowiłem spróbować. Pozwolił on zmienić uciążliwe 4 ikonki na dole w fabrycznym launcherze Samsunga na 5 (może być więcej, ale wówczas są dzielone na grupy po 5) dowolnie konfigurowalnych. Dlaczego tak? Nie korzystam z domyślnej aplikacji do smsów ale z Go SMS Pro. Do kompletu usunąłem dialer z paska (kontakty wystarczą), dodałem internet i gmail. Nie instalowałem dodatkowych motywów – domyślny mi odpowiadał.
2. Widgety
Kontakty
Sprawa prosta – widget wbudowany w launchera, dodana skórka transparent. Wszystko łatwo i bezboleśnie w ustawieniach widgetu. Kontakty do widgetu pobiera z dowolnie wybranej grupy kontaktów (można taką utworzyć chociażby w gmailu.
Kalendarz
Kolejny widget z launchera. Trochę nieporęczny w poziomie, ale w pionie jak najbardziej daje radę. Przyciski oznaczają po kolei: odśwież, nowy termin, agenda. Agenda przełącza bieżący widok widgetu, nie otwiera nowego okna.
Zegar
Cały czas mówimy o pulpicie, nie o ekranie blokady. Tu jest to Sense Analog Small Clock 4×1. Poza wyglądem, pozwala on na wyświetlanie prognozy pogody, informacji technicznych oraz uruchamianie dwóch aplikacji (po dotknięciu godzin lub minut zegara).
3. Ekran blokady
Sprawa cięższa. Bez grzebania w obrazie systemu ciężko tu o zadowalające zmiany. Wypróbowałem darmowe LockGO i FlyScreen, ale rezultaty były nędzne. Dopiero płatny WidgetLocker LockScreen pozwolił nad tym zapanować. A cena (1.99$) zachęcała do eksperymentów.
Ekran blokady po zainstalowaniu w/w aplikacji edytowany jest w podobny sposób jak pulpit. Można na niego wstawiać własne widgety oraz suwaki (więcej niż 1!). U mnie na ekranie wylądował Sense Analog Glass Clock 4×2 (przezroczystość pasuje do przyciemnionej tapety) oraz Simple Calendar Widget i SMS Unread Count (classic). Ten ostatni w trzech instancjach – od nieodebranych połączeń, nieprzeczytanych sms-ów i maili. Pozostały techniczne szlify – poszerzenie jednego z widgetów, żeby leżał równo na środku oraz zmiana widgetów na nieaktywne na dotyk. Teraz wszystko wygląda bajecznie, nie tracąc przy tym na płynności działania.
4. Co dalej?
Do Go Launcher EX jest dostępnych wiele skórek zmieniających wygląd – można spędzić na tym wiele godzin, a uzyskany efekt będzie unikalny.
Ja poszedłem inną drogą. Szukałem aplikacji, które zastąpią te co miałem w lepszy, pełniejszy lub wydajniejszy sposób. Co z tego wyszło? Już wkrótce.
A może chcesz pochwalić się wyglądem własnego pulpitu. Możesz to zrobić w komentarzu.
Leave a Reply