Poniższe porady dotyczą głównie usługi pocztowej świadczonej przez Google, lecz dadzą się również w części zastosować do innych skrzynek obsługiwanych przez przeglądarkę internetową. Pomogą Ci zabezpieczyć swoje dane. Aby zwiększyć komfort korzystania ze skrzynki Gmail, przeczytaj koniecznie porady dotyczące walki ze spamem na Gmail.
Sprawdź swoje hasło
Czy używasz bezpiecznego hasła? Jeżeli masz konto w domenie gmail.com, to raczej tak. Jeżeli używasz Gmail dla własnej domeny, to już niekoniecznie. Bezpieczne hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków, w tym litery i cyfry, zdecydowanie nie zaszkodzą też znaki specjalne. No i przede wszystkim – musi to być hasło unikalne, nie stosowane w żadnym innym serwisie. O bezpieczeństwie haseł przeczytasz też w innym moim wpisie.
Bezpieczne logowanie
Kolejnym krokiem w celu poprawy bezpieczeństwa skrzynki, jest użycie tylko bezpiecznego logowania (przez protokół https). W przypadku skrzynek Gmail, w ustawieniach konta kliknij Używaj zawsze bezpiecznego protokołu HTTPS w sekcji Połączenie przeglądarki. Zabezpieczy to przed wykradzeniem hasła przez podsłuch sieci lub korzystanie w niezabezpieczonych sieciach (hotspoty, kafejki internetowe).
Co się dzieje na koncie?
Sprawdź ostatnie operacje. W tym celu kliknij link szczegóły obok napisu Ostatnia aktywność konta: 0 minut temu z tego adresu IP w stopce. Jeżeli jest tam coś podejrzanego, może to oznaczać, że ktoś korzysta z Twojego konta. Zmień jak najszybciej hasło!
Co jeszcze ma dostęp?
Sprawdź listę autoryzowanych aplikacji. Logowanie do usług Google jest często wykorzystywane jako sposób autoryzacji w niektórych serwisach. Czy na tej liście są tylko zaufane witryny? Czy ktoś nie dodał tu narzędzi szpiegowskich? Sprawdź tutaj
A gdzie to hasło podajesz?
Nigdzie? Nie korzystasz z żadnych aplikacji do sprawdzania poczty? Powiadamianie o nowych wiadomościach? Plug-iny do przeglądarek? To też potencjalne zagrożenie. Używaj tylko zaufanych rozszerzeń i oprogramowania.
Sprawdź ustawienia
Na koniec sprawdź następujące ustawienia poczty:
podpis i autoresponder
konta: sprawdź pola wysyłaj jako, sprawdzaj pocztę z innych kont
filtry: sprawdź, czy nic nie przesyła automatycznie wiadomości na nieznane adresy
przekazywanie: druga możliwość kradzieży informacji. Czy Twoja poczta nie idzie do nieznajomych?
A może masz własny pomysł na zabezpieczenie skrzynki? Podziel się nim w komentarzu.
Leave a Reply