Przenoszenie strony na nowy serwer wydaje się przedsięwzięciem dużym i skomplikowanym. Przeczytaj, jak zrobić to łatwo i szybko, nie tracąc przy tym potencjału starej strony.
1) Kompletna kopia starej strony. Jeżeli nie ma opcji tworzenia kopii automatycznej, to będzie bolało. Oprócz plików potrzebna będzie również kopia bazy danych.
2) Kopiujemy wszystkie pliki na nowy serwer. Jeżeli dysponujemy pewnym łączem i serwerem, to po rozpoczęciu procesu wychodzimy na kawę.
3) Zmiana konfiguracji – w przypadku wordpressa jest to plik wp-config.php. Podajemy w nim dane nowego serwera (odnośnie bazy danych i FTP). Nic skomplikowanego.
4) Baza danych. Tu mały haczyk. Za pomocą dowolnego edytora tekstów (prawie, notatnik może nie wystarczyć) znajdujemy adres starej strony i w jego miejsce wpisujemy nowy – funkcja znajdź i zamień. Po tym wgrywamy naszą bazę danych na serwer.
Nasza strona już stoi. Możemy zacząć świętować… lub powiedzieć o tym innym. Wypada zacząć od użytkowników starej strony:
Przekierowanie. W dobrym tonie będzie, jeżeli użytkownik ze starej strony trafi bezboleśnie na nową. Będzie dobrze, jeżeli trafi na podstronę, której szukał, a nie na stronę główną. Będzie wspaniale, jeżeli przy okazji dowie się, że strona zmieniła adres. Tu drobna uwaga – mało który user jest na tyle spostrzegawczy, żeby zauważyć to w pasku adresu, trzeba na to zwrócić uwagę.
1) Przekierowujemy ruch ze starej strony na nową. Jeżeli działa nam modRewrite to tworzymy/edytujemy plik .htaccess (koniecznie tak: kropka i htaccess bez żadnych spacji i dziwolągów) a w nim:
[bash]
RewriteEngine On
RedirectMatch 301 /(.*)? http://nowy.adres.pl/$1#przeprowadzka
[/bash]
Jeżeli wszystko jest dobrze, to po wpisaniu jakiegokolwiek adresu ze starej strony, zostaniemy automatycznie przeniesieni na odpowiednią podstronę pod nowym adresem. Jeżeli wyświetli nam się błąd, to albo coś źle skopiowałeś (sprawdź!) albo ta metoda nie działa przez zabezpieczenia serwera. Sięgamy wtedy po inną. Tworzymy plik index.php i piszemy w nim:
[php]
[/php]
Ten plik zadziała podobnie – przeniesie użytkownika na żądaną podstronę.
Teraz punkt drugi, wymagający nieco wiedzy z zakresu projektowania witryn. Gdzieś w szablonie lub treści naszej witryny trzeba wstawić kod na wzór poniższego:
[html]
[/html]
Następnie na dole strony, gdzieś za stopką:
[html]
if (document.location.hash == '#przeprowadzka’) {
ele = document.getElementById(’zmianaadresu’);
ele.style.display = 'block’;
document.getElementById(’wrap’).style.marginTop = ’35px’;
}
[/html]
Dzięki temu każdy, kto trafi na tą stronę z przekierowania (a więc z doczepionym #przeprowadzka do adresu) obejrzy komunikat o zmianie adresu. Oczywiście wszelkie zastosowanie formatowania i stylów CSS mile widziane.
Ponadto, dzięki takiemu przekierowaniu, wyszukiwarki internetowe łatwo zindeksują naszą stronę jako przeniesioną. A zastosowanie znaku hash (#) ignorowanego przez wyszukiwarki pomoże uniknąć duplikowania stron w ich indeksach, a więc dać nam wyższe pozycje w rankingach.
Powodzenia.
Leave a Reply